Co vše patří pod pojem AV technika?

Audiovizuální technika (také zkráceně AV technika) doprovází lidstvo již více než jedno století. V prvopočátku se jednalo především o hudební válečky a první fonografy, které se v průběhu let vyvinuly do dnešního 3D obrazu a možností prostorového zvuku. V tomto článku se podíváme na to, co se skrývá pod pojmem AV technika, a povíme si, kde se využívá.

Co je AV technika?

AV technika je prostředkem, který má široké spektrum využití. Může totiž sloužit nejen jako médium přinášející zábavu, nýbrž také pro předávání a zprostředkování informací a své využití najde i v kultuře. V dnešní době pak roste propojenost AV techniky a informačních technologií a audiovizuální přístroje se pomalu stávají jen další součástí sítě.

AV technika a její využití na konferencích a ve výuce

AV technika je hojně využívána na různých kongresech a konferencích, přičemž se stále více dostává i do škol jakožto didaktická pomůcka. AV technika určená pro prezentace a školení zahrnuje primárně snímací a záznamové kamery, dataprojektory a logicky tak i projekční plátna. Vývoj AV techniky jde dopředu opravdu rychle a především ve zde zmíněných případech je velmi vhodné s ním udržovat krok. Instalace AV techniky však není zcela jednoduchou záležitostí a je lepší svěřit tento úkol do rukou odborníkům.

AV technika pro domácnosti

AV technika v domácnostech splňuje všechny více zmíněné funkce – přínos zábavy, informací a kultury. Její vývoj jde dopředu opravdu rychle. Porovnáte-li televizory a především pak notebooky a počítače, které byly k dispozici před patnácti až dvaceti lety s těmi dnešními, pak si jistě uvědomíte rychlost tohoto pokroku. Pod audiovizuální techniku v domácnosti spadají především televize, notebooky, herní konzole, projektory a projekční plátna, domácí kina či různá 3D zařízení.

Péče o AV techniku by se neměla zanedbávat

Moderně vybavené kongresové sály, učebny, školící centra a další prostory jsou plné moderní AV techniky, která nespadá do kategorie nejlevnějších zařízení. I z tohoto důvodu je nutné zajistit pravidelný servis a údržbu, v opačném případě totiž nemůžete zaručit dlouhodobou funkčnost těchto zařízení.

Opět je vhodné nechat servis a údržbu audiovizuální techniky na profesionálech, kteří se postarají o to, aby vše fungovalo přesně tak, jak to fungovat má.

Jak vybrat AV techniku?

Pokud si u výběru audiovizuální techniky nejste stoprocentně jistí, pak je vhodné nechat si poradit, nebo ještě lépe nechat si navrhnout vhodnou kombinaci. Při výběru AV techniky totiž hraje roli více různých faktorů, než je na první pohled zřejmé (například akustické vlastnosti místnosti). I zde tedy doporučujeme kontaktovat zkušené profesionály, kteří se v oboru vyznají.

Kontakt

AV technika Poděbradská
Praha
19800
avtechnika@onlinem.cz